Staystiching در خیاطی

Staystiching یک ردیف از دوخت‌های جهت دار است که درست در داخل خط درز برای کمک به حفظ دوخت پارچه خیاطی دوخته می‌شود و به طور معمول این روش در درزهتای منحنی بیشنر به کار میرود که بافن شلی دارند و از انسجام کافی برخوردار نیستند.

Staystiching دوختی است دارای طول منظم و این نظم را از طریق یک لایه پارچه‌ای انجام می‌شود. این روش در پارچه‌ها یا پروژه‌های دوختی به کار می‌رود که کار دوخت پارچه‌شان به انتها رسیده.

چه زمانی این روش به پایان می‌رسد؟

بعد از اینکه الگوها را از پارچه جدا کردید شروع به Staystiching کنید. در پارچه‌هایی که از مقاومت بالاتری برخوردار هستند هر گونه اتوکشی بی‌جا یا دست‌کاری نابه‌جا می‌تواند پارچه را از ریخت بی‌اندازد و باعث عدم همخوانی پارچه با تکه هایش خواهد شد.

این دوخت در کجا انجام می‌شود؟

بهترین جایی که می‌توانید از روش فوق الذکر استفاده کنید برای بلوزهای یقه‌ای هفت و یقه گرد و استین‌ها و درزهای زاوی داری مانند سینه بند و به طور کلی هر قسمتی که بافت مشابه امور ذکر شده را داشته باشد می‌تواند باشد.
در پارچه هایپارچه های گشادی با بافت سنتی ۸/۵ اینچ از خط درز و همچنین برای استفاده از روش دوخت ذکر شده ۲/۱ اینچ از بریدگی پارچه این کار را انجام دهید برای درز چاک دامن ( معمولا در لایه های مورب ) مثلا در جای زیپ ها روش دوخت ۴/۱ اینچ از محل برش پارچه می‌باشد.
از این روش دوخت برای جیب ۸/۵ اینچ از خط درز و برای هر دوخت دیگری و به طور کلی کوک زدن و مشخص خط درز می‌تواند به شما کمک کند.

چگونه این دوخت را انجام دهم؟

این روش دوخت برای دارچه های دوخته شده به کار می رفت و قانون آن این بود که از قسمت های گشادتر و وسیع تر به قسمت های باریک تر دوخت انجام شود. به عنوان مثال، برای دوختن درزهای جانبی، از درز زیربغل تا خط کمر. برخط گردن شروع به کوک زدن کنید از خط شانه تا مرکز شروع به کوک زدن کنید وقتی به مرکز رسیدید کوک زدن را متوقف کنید و از جهت مخالف شانه تا مرکز شروع به دوخت و دوز کنید بدون در نظر گرفتن پهنای درز به دوخت و دوز لبه‌ی پارچه ادامه دهید.

چرا از روش دوخت ذکر شده برای همه‌ی درزها استفاده نمی‌شود؟

از این روش دوخت برای هر نوع درزی می‌توان استفاده کرد به جز درزهای مورب گشاد. پارچه هایی که صاف می‌ایستند درزشان اصولا قابلیت کشسانی چندانی را نخواهد داشت.
نکته! : اگر در حال آماده کردن لباسی هستید یا لباستان نیمه تمام است استفاده از این روش دوخت می‌تواند گزینه مناسبی باشد زیرا فرم و حالت لباس را نگه می‌دارد.

آیا این روش دوخت فقط برای پارچه های دوخته شده مناسب می‌باشد؟

اکثرا این روش دوخت برای پارچه‌هایی که دوختشان هنوز کامل نشده به کار می‌رود ولی برای پارچه های دوخته شده نیز می‌توان از این ورش استفاده کرد. برای اینکه شکل خود را حفظ کنند و طرز استفاده اش برای پارچه ی دوخته شده و بافت یکسان می‌باشد.

این روش دوخت همچنین در دکوراسیون های خانگی نیز نقش دارد مخصوصا زمانی که از پارچه های گشاد دوخته شده که به صورت لایه لایه کنار هم قرار می‌گیرند استفاده می‌کنیم. اندازه و شکل ها را بررسی کنید. بعد از اتمام دوخت به روش گفته شده الگو را روی لباس قرار دهید و مطابقش را از لحاظ طرح و اندازه بررسی کنید. در غیر اینصورت بخیه ها را به آرامی بشکافید و هر ۲ تا ۳ سانت دوخت پارچه را به دوخت دلخواهتان برگردانید و با متانت و آرامی به آن دوباره شکل دهید. اگر دوخت شما کوک های شما را کوچک تر از حد معمول نشان می‌دهد هر ۲ تا ۳ سانت دوخت را بشکافید و به آرامی آن را مطابق دلخواه شکل دهید.

برچسب‌ها, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه
حساب‌کاربری
0
سبدخرید
جست‌وجو
بستن
مقایسه