ترفندهای جالب خیاطی!

خیاطی از جمله کارهایی است که تاثیر مستقیمی که بر ظاهر افراد می گذارند و از آن جا که همواره داشتن ظاهر خوب برای بشر از اهمیت خاصی برخوردار بوده است همواره در تلاش بوده که ظاهر خوبی داشته باشد. به همین دلیل برخی از خانم ها و آقایان به دلیل علاقه ی خود و البته نیاز بشر در این حرفه مشغول به کار شدند. اما خیاطی مانند هر حرفه ی دیگری ترفندهای خاص خود را دارد که در کنار زیباتر کردن لباسی که در نهایت دوخته می شود این کار را برای افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند راحت تر می کند. به همین دلیل ما در روچی قصد داریم شما را با ترفندهای خیاطی آشنا کنیم تا اگر شما هم جزو افرادی هستید که در حرفه ی خیاطی مشغول به کار شوید از شغل خود نهایت لذت را ببرید.

۱- تیز کردن سوزن خیاطی

یکی از ابزارآلات اولیه ی خیاطی سوزن است. ممکن است پس از مدتی کار با سوزن، سوزن کند شود. به همین دلیل نیاز است که سوزن خیاطی تیز شود، برای تیز کردن سوزن می توانید از سمباده استفاده کنید. برای این کار ابتدا سمباده ای نازک تهیه کنید و روی آن را با چرخ خیاطی بدوزید، وقتی سوزن به طور مکرر با سمباده تماس پیدا کند، تیز می شود. این یکی از مهمترین ترفندهای خیاطی است که باید هر خیاطی بداند.

۲- تمیز کردن چرخ خیاطی

پس از مدتی کار مداوم با چرخ خیاطی امکان این وجود دارد که پس از مدتی خرده های پارچه، پولک و یا ملیله و یا سایر خرده ریزهای خیاطی داخل چرخ خیاطی و یا اطراف آن بریزند، برای این که چرخ خیاطی تان عمر مفیدتری داشته باشد به توصیه می کنیم که هر چند وقت یک بار چرخ خیاطی خود را تمیز کنید. به این منظور می توانید برای تمیز کردن داخل چرخ خیاطی از قلم مو و برای تمیز کردن اطراف چرخ خیاطی از جارو برقی استفاده کنید.

۳- نخ کردن سوزن از پرکاربردترین ترفندهای خیاطی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که به دلیل ریش شدن نخ، به راحتی نمی توانید آن را داخل سوراخ سوزن فرو ببرید یا این که به دلیل کوچک بودن سوراخ سوزن نمی توانید سوراخ سوزن را ببینید. برای حل این مشکلات ما چند مورد از ترفندهای خیاطی ساده در این زمینه را به شما پیشنهاد می کنیم.
از اولین ترفندهای خیاطی این است که اگر می خواهید سوزنی را نخ کنید و سوراخ سوزن را نمی بینید می توانید کاغذی سفید پشت محدوده ی سوراخ سوزن قرار دهید و سپس نخ را به سوراخ سوزن نزدیک کنید ان گاه می توانید به راحتی سوراخ سوزن را ببینید. اما اگر می خواهید با نخ سفید کار کنید به دلیل همرنگ بودن کاغذ سفید و نخ به شما توصیه می کنیم که از کاغذهای رنگی و یا کاغذ مشکی برای این کار استفاده کنید.
از ترفندهای خیاطی بعدی که می توانید برای نخ کردن سوزن استفاده کنید زمانی است که نخ ریش شده و داخل سوراخ سوزن نمی رود. برای این که بتوانید نخ را داخل سوراخ سوزن ببرید می توانید انگشت خود را به کرم و یا مقداری اسپری مو آغشته کنید و سپس به نخ بمالید سپس نخ ساختار محکمی به خود می گیرد و داخل سوراخ سوزن می رود.

مورد بعدی از ترفندهای خیاطی که می توانید برای نخ کردن سوزن از آن استفاده کنید این است که این سیم نازک انتخاب کنید و آن را دولا کنید و سپس نخ را وسط آن قرار دهید، بعد این سیم نازک را به طرف سوراخ سوزن ببرید و نخ را از سوراخ سوزن رد کنید.
آخرین مورد از ترفندهای خیاطی که می خواهیم در مورد نخ کردن سوزن به شما پیشنهاد کنیم استفاده از محلول اب و نشاسته است. همیشه در هنگام خیاطی یک قوطی کوچک از محلول آب و نشاسته در کنار خود داشته باشید تا از آن برای نخ کردن سوزن استفاده کنید به این صورت که می توانید نخ را داخل محلول قرار دهید با این کار محلول سفت می شود و سپس می توانید نخ را داخل سوراخ سوزن فرو ببرید.

۴- خط اتو انداختن

یکی از ترفندهای خیاطی که می تواند در شیک پوشی افراد تاثیر بگذارد و البته نشان دهنده ی نظم و انضباطی است که در شخصیت افراد وجود دارد وجود خط اتو روی لباس های شان است، اگر شما هم می خواهید که مشتری از خط اتوی لباس خود راضی باشد می توانید محلولی از آب و سرکه ی سفید تهیه کنید و با استفاده از اسفنج مقداری از محلول را در محل اتوکشی بزنید و سپس روی آن را اتو کنید، آن گاه متوجه خواهید شد که نتیجه ی اتو کشی تان بسیار متحیر کننده خواهد بود.

۵- روان شدن زیپ

یکی از وسایلی که در دوخت لباس هایی همچون کاپشن و یا سویشرت مورد استفاده قرار می گیرد زیپ است. اما اگر زیپی که از آن برای دوخت لباس خود استفاده کرده اید روان نیست و به سختی باز و بسته می شود می توانید از صابون و یا چند قطره روغن چرخ خیاطی استفاده کنید تا زیپ تان روان شود و به راحتی باز و بسته شود.

۶- کار نکردن چرخ خیاطی

گاهی اوقات ممکن است پس از مدتی کار با چرخ خیاطی، یک روز متوجه شوید که چرخ خیاطی کار نمی کند و سریعا تصمیم بگیرید چرخ خیاطی را به تعمیرگاه ببرید. اما قبل از این که چرخ خیاطی را به تعمیرگاه ببرید چرخ خیاطی را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است نخ دور تسمه ی چرخ خیاطی پیچیده باشد و مانع از کار کردن آن شده باشد، برای حل این مشکل می توانید نخ ها را با استفاده از قیچی از تسمه جدا کنید آن گاه چرخ خیاطی تان مجددا کار خواهد کرد.

۷- تیز کردن قیچی

همانند سوزن، قیچی نیز پس از مدتی کار کردن ممکن است کند شود و دیگر مثل سابق کار نکند، این کار باعث می شود که برش پارچه به کاری پر دردسر برای خیاط تبدیل شود زیرا قیچی کند هم باعث کند شدن کار می شود و هم ممکن است به پارچه آسیب برساند. به همین دلیل مانند سوزن، قیچی نیز باید تیز شود. برای تیز کردن قیچی می توانید از ورق های آلومینیومی و یا ورق های سمباده استفاده کنید. به این صورت که با برش ورق های سمباده  و یا ورق های آلومینیومی می توانید قیچی خود را تیز کنید.

۸- استفاده از دوک در چرخ خیاطی

گاهی اوقات نیاز است که از دوک به جای قرقره در چرخ خیاطی استفاده کنید. برای راحتی کار با دوک می توانید از لوله ی خالی خودکار استفاده کنید، به این صورت که می توانید لوله ی خودکار را جای قرقره قرار دهید و سپس دوک را روی آن قرار دهید یا حتی می توانید قرقره را در جای خود قرار دهید و سپس دوک را روی آن قرار دهید تا بتوانید کار خود را راحت تر انجام دهید.

۹- دوخت پارچه های نازک

در خیاطی از پارچه های متفاوتی برای دوخت لباس های مختلف استفاده می شود، یکی از این پارچه های نازک است. پارچه های نازک خیلی زود چروک می شوند و اگر راهکاری برای جلوگیری از چروک شدن آن ها نباشد ممکن است در هنگام دوخت درزها نیز چروک شوند و در نتیجه، نتیجه ی کار مطلوب نباشد، برای حل این مشکل می توانید از کاغذ استفاده کنید به این صورت که کاغذ را زیر محل دوخت قرار می دهید و سپس محل مورد نظر را بدوزید و کاغذ را از پشت آن جدا کنید.

۱۰- انتخاب پارچه ی مناسب

یکی از تصورات اشتباهی که بسیار افراد دارند این است که اول پارچه می خرند و سپس مدل را انتخاب می کنند. این کار اشتباهی است به دلیل این که برخی از مدل ها به برخی از پارچه ها نمی آیند و همین باعث می شود که با وجود زحمات زیادی که خیاط برای دوخت لباس کشیده است نتیجه ی نهایی، لباس خوبی نباشد.
به همین دلیل به افراد توصیه می شود که ابتدا مدل لباس خود را انتخاب کند و سپس متناسب با مدل پارچه بخرند تا لباسی که در نهایت دوخته می شود لباس خوبی باشد.

۱۱- تهیه ی جعبه ی خیاطی

در خیاطی نیاز به لوازم و خرده ریزهای زیادی از جمله سوزن، پولک، ملیله و … است که نیاز است هر کدام از  آن ها در جعبه ی مخصوص به خود قرار گیرند و سپس درون جعبه ی بزرگ تری قرار گیرند، این کار باعث می شود هم دسترسی به همه ی لوازم راحت تر و سریع تر باشد و هم  احتمال این که این وسایل روی زمین بریزند و به کسی آسیب برسانند کمتر است.
برای مثال می توانید برای سوزن های خود از قوطی های خالی قرص جوشان و یا قوطی های خالی فیلم خاص عکاسی استفاده کنید. یا اگر این وسایل در دسترس تان نیست می توانید از یک تکه مقوا استفاده کنید به این صورت که مقوا را به شکل مربع در اورید و سپس سوزن ها را وسط ان قرار دهید و سپس اضلاع مربع را از چهار طرف روی سوزن ها تا کنید.

۱۲- پیدا کردن عیب چرخ خیاطی

اگر متوجه شدید که چرخ خیاطی تان همانند سابق کار نمی کند و در هنگام دوخت پارچه، دوخت مناسبی بر جای نمی گذارد می توانید از یک تکه پارچه برای پیدا کردن عیب چرخ خیاطی استفاده کنید به این صورت که می توانید پارچه ای را زیر چرخ قرار داده و آن را بدوزید. پس از دوخت به پشت و روی پارچه نگاه کنید اگر مشکلی در دوخت پارچه در قسمت پشتی آن وجود داشت یعنی مشکل از بالای چرخ خیاطی است پس نیاز است که مسیر رد شدن نخ از بالا تا سوزن را مورد بررسی قرار دهید، اما اگر قسمت روی پارچه خراب باشد بدین معناست که باید قسمت زیرین چرخ خیاطی را برای پیدا کردن مشکل مورد بررسی قرار دهید.

۱۳- دوخت پارچه های ضخیم

پارچه های ضخیمی که معمولا برای  لباس های زمستانی همچون پالتو مورد استفاده قرار می گیرند معمولا سخت دوخته می شوند. برای این که بتوانید راحت تر چنین پارچه هایی را بدوزید ما یک ترفند ساده به شما پیشنهاد می کنیم، برای این کار سوزن راحت تر در پارچه فرو رود می توانید مقداری صابون خشک را روی پارچه بکشید تا سوزن راحت تر پارچه فرو رود و لباسی که در نهایت تولید می شود نیز دوخت بهتری داشته باشد.

۱۴- تهیه ی آهن ربا

یکی از وسایلی که حتما در طی فعالیت خود در حرفه ی خیاطی به آن نیاز خواهید داشت آهن ربا است. به دلیل این که ممکن است لوازم و خرده ریزهایی همچون سوزن یا سایر وسیله های ریز فلزی طی کار روی زمین بیافتند و پیدا کردن آن ها دشوار باشد توصیه می شود که همواره در لوازم خیاطی خود آهن ربا داشته باشید تا در صورت گم شدن اشیا ریز فلزی آن ها را سریع تر پیدا کنید.

۱۵- دوخت دکمه

از دیگر وسایلی که در دوخت لباس مورد استفاده قرار می گیرد. برای این که دوام دکمه ها افزایش یابد نیاز به رعایت چند نکته ی ساده است. اول این که می توانید از لاک ناخن بی رنگ برای روی دکمه استفاده کنید، نکته ی بعدی این که می توانید از نخ دندان برای دوخت دکمه های پر مصرف مانند دکمه ی لباس بچه ها استفاده کنید.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه
حساب‌کاربری
0
سبدخرید
جست‌وجو
بستن
مقایسه